Darbe bir sonuçtur. Darbeler başarılı olursa topluma zarar verir. Siyaset kurumunu zedeler. Etkileri yıllar sürer. Darbe girişimleri başarısız olursa siyaset kurumu darbe ortamının nasıl oluştuğunu sorgular. Önlemler alır ve topluma bir daha darbe ortamının oluşmayacağı noktasında güven verir.
Her sabah uyandığımda liderlerden “tövbe” göreceğimi düşünürken hepsinden “zafer” naraları dinliyorum. Vaktiyle en çok FETÖ’cüyü barındıran iktidarda bir ay geçmesine rağmen hala düzgün bir temizlik yok. Muhalefette de yeni bir vizyon yok.
Yaşadığımız bu musibet iktidarından muhalefetine kadar tüm siyasetçilere bir ders olmalıdır. Herkes yaptıklarını sorgulamalı ve hataları için “tövbe” etmelidir. Tekrar bir darbe girişimi ile karşılaşmamak için siyaset eski “pis” alışkanlıklarının tamamını arkasında bırakmalı ve tüm siyasi yapılar kendilerini yenilemelidir. Türkiye üç dört lidere mahkum bir ülke değildir. 80 milyonluk dinamik, girişimci ve genç bir milletiz. Farklı yüzler farklı projeler, yeni fikirler, yeni söylemler ile siyasete katılmalıdır.
Değerli Arkadaşlar, daha fazla “kavga” ve daha fazla “kutuplaşma” yeni darbeler doğurur. Darbenin panzehiri daha fazla “demokrasidir.” Daha fazla “özgürlüktür.” Gerçek, tarafsız ve adil bir “hukuk” sistemidir. Susmak yerine daha çok konuşmaktır. Lütfen sesinizi duyurun. Doğru olduğunu düşündüğünüzü ifade edin. Çevrenizde, internette, her yerde. Tek başıma benim sesim ne kadar gür çıkar demeyin. Siz “ses” verdikçe ne kadar güzel bir “senfoni” oluştuğunu göreceksiniz.
Türkiye’nin gücü sahip olduğu “farklılıklarıdır”.